Nowoczesne i praktyczne drzwi do domu
Mieszkanie
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Nowoczesne i praktyczne drzwi do domu

Przy urządzaniu mieszkania pierwsze o czym myślimy, to zazwyczaj rozkład mebli i dekoracje. Nie przykładamy często tak dużej wagi, do drzwi, które są przecież fundamentalnym elementem domu. Warto jednak zastanowić się również nad tym, ponieważ mogą się one stać wspaniałym akcentem wykańczającym całą naszą aranżację. Kolorystyka i styl panujący w mieszkaniu, to wszystko ma ogromne znaczenie. Nie da się wybierać drzwi pomijając cały ostateczny wygląd domu oraz styl jego wykończenia. To ważne, aby meble, drzwi, oraz kolory ścian tworzyły spójną całość. 

Styl pomieszczeń i kolorystyka

Zanim zaczniemy rozważać wybór drzwi warto się zastanowić nad tym, w jakim stylu planujemy urządzić pomieszczenia w domu. Do stylu rustykalnego niekoniecznie pasują nowoczesne rozwiązania. Raczej w tym wypadku warto zdecydować się na klasyczne, drewniane drzwi, może nawet postarzane. Jeśli zaś preferujemy styl skandynawski, pamiętajmy, że oprócz wysokiej estetyki liczy się tutaj także sprytna organizacja przestrzeni pozwalająca zachować jak najwięcej dodatkowego miejsca. W tym wypadku warto pomyśleć o drzwiach rozsuwanych do pokoju. Dodadzą wnętrzu nowoczesności, a przy okazji pozwolą lepiej zorganizować przestrzeń. Przy takim rozwiązaniu nie trzeba się martwić o to, że mebel stojący po drugiej stronie ściany będzie przeszkadzał przy każdym otwieraniu drzwi.

Kolorystyka pomieszczeń także ma znaczenie. Jeżeli pokoje są wymalowane różnymi odcieniami bieli, warto przełamać tą surowość ciemnymi, np. dębowymi drzwiami. Dodadzą pomieszczeniu charakteru i same w sobie także będą zwracały uwagę gości, jako świetne wykończenie panującego stylu. Natomiast przy małych, ciemnych wnętrzach sprawdzą się drzwi w jasnych, najlepiej białych kolorach. Będą pięknie odbijały światło, a równocześnie nie przytłoczą swoją masywnością i tak niewielkiego wnętrza. Przy niedużych pomieszczeniach lepiej postawić na prostotę. Bogato zdobione, masywne drzwi będą odwracały uwagę od pomieszczeń i dodadzą wrażenia ogólnej ociężałości całej aranżacji. Na to rozwiązanie lepiej zdecydować się mając duże wnętrza i wysokie sufity.

Zestawienie z podłogą

Zastanawiając się nad wyborem drzwi dobrze jest od razu wyobrażać je sobie w zestawieniu z podłogą. Drzwi przesuwne niekoniecznie będą pasowały do klasycznej, drewnianej i szczotkowanej podłogi. Często wygodnym rozwiązaniem jest biel, ponieważ drzwi w tym kolorze są dosyć uniwersalne i łatwo dopasować je do podłóg różnego typu. Jednak, nie tylko biel jest w modzie. Najbardziej uniwersalne kolory drzwi to te pośrednie. Takimi kolorami są np.: dąb naturalny lub dąb klasyczny. Drzwi w tych odcieniach będą pasowały do wielu różnych aranżacji.  A dodatki i meble w kolorze dębu będą podkreślą całą stylistykę dodając wnętrzu ciepła i przytulności.

Duży dom i ukryte pokoje

W przypadku dużych pomieszczeń można pokusić się o rozwiązanie pozwalające stworzyć ukryte pokoje. Kiedy myślimy o takim elemencie jak drzwi przesuwne garderoba jest pierwszym nasuwającym się skojarzeniem. Ale przecież nie musi to być jedyne ukryte pomieszczenie w naszym domu. Przy dużych metrażach swobodnie możemy ukrywać niektóre pomieszczenia za drzwiami przesuwnymi z lustrami. Może to być ciekawy zabieg, zaskakujący naszych gości, a poprzez użycie luster jeszcze bardziej powiększy optycznie i tak duże przestrzenie. Tak możemy zaaranżować ukrytą bibliotekę lub sypialnię. Idąc z duchem czasów będziemy w stanie stworzyć nietuzinkowe rozwiązania, a wszystko to będzie zasługą odpowiednio i z pomysłem dobranych drzwi.

Siła koloru

Niezależnie od tego, czy stoimy przed wyborem drzwi, kolorów ścian, czy dodatków do domu, warto pamiętać o tym, że kolory wpływają na nastroje. Zanim zdecydujemy się na określony styl i kolor drzwi, warto przed sobą samym zastanowić się co jest dla nas ważne i na jakim nastroju szczególnie nam zależy. nie od dzisiaj wiadomo, że kolory modelują przestrzeń (np. optycznie je powiększają, lub pomniejszają), jednak warto pamiętać też o tym, że w nas samych wywołują określone emocje oraz nastroje. Zanim zaczniesz aranżować swoje wnętrze, zastanów się jak chcesz się w nim czuć. Jeśli chcesz stworzyć wnętrze, które będzie wzbudzało w tobie wysokie poczucie bezpieczeństwa i stan odprężenia, zdecyduj się na brązy, beże oraz kremy. Jeśli chodzi o proporcje wybranych kolorów, najlepiej sprawdzi się podział 70% + 20% + 10%, przy czym procentowa zawartość odpowiada kolejno barwie bazowej, uzupełniającej i kontrastowej. Zanim zdecydujemy się na drzwi warto poczytać trochę na temat teorii kolorów i tego, jak działają w poszczególnych wnętrzach.

Drzwi do łazienki i kuchni

Wybierając drzwi do łazienki oraz kuchni, powinniśmy pamiętać o wentylacji. Nie w każdym domu w łazience znajduje się okno, a jest to pomieszczenie, w którym zbiera się najwięcej wilgoci. Właśnie dlatego tak ważne są dziurki wentylacyjne w drzwiach łazienkowych, lub ścięcie ich w taki sposób by nie dotykały bezpośrednio podłogi. Choć coraz bardziej odchodzi się od zamkniętych kuchni, wciąż zdarzają się kuchnie odcięte drzwiami od innych pomieszczeń. W tym wypadku również należy zwrócić uwagę na wentylację, choć wiadomo, że poziom wilgoci w tym pomieszczeniu nie jest tak duży, jak w łazience. O wentylacji nie wolno zapominać także przy wyborze drzwi do garderoby. W tym pomieszczeniu przechowujemy zazwyczaj bardzo dużo rzeczy, rzadko kiedy w garderobie znajduje się okno. Właśnie dlatego powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na dobór odpowiednich drzwi do tego pomieszczenia. Dlatego najlepiej zdecydować się na drzwi przesuwane, nie bezpośrednio dotykające podłogi.

Wszystko zależy od oczekiwań

Wybór drzwi zależy tak naprawdę od tego, czego oczekujemy od swoich wnętrz. Ważne kwestie to nie tylko nastroje, dobór odpowiednich kolorów ale także funkcjonalność pomieszczeń. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ważniejszy jest dla nas konkretny styl ,czy funkcjonalność i swoboda. Warto pamiętać o tym, że nie aranżujemy domu czy mieszkania dla innych, ale przede wszystkim dla siebie. Powinniśmy stworzyć sobie takie wnętrza, w których to my będziemy czuli się świetnie. Dlatego należy zastanowić się nawet nad tym, czy chcemy codziennie rano otwierać drzwi, naciskając na klamkę, czy może po prostu odchylać je przy pomocy jednego delikatnego przesunięcia? Czy wolimy lekkość nowoczesnej stylizacji, czy może rustykalna ociężałość, która potrafi być przytulna przy zastosowaniu odpowiednich dodatków. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, to ważne aby wynikała ze świadomego, dobrze przemyślanego wyboru. Lepiej stworzyć uniwersalne rozwiązanie na lata, które będziemy z czasem modyfikować, niż co chwilę remontować mieszkanie wraz ze zmianą panujących trendów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrać brodzik do kabiny prysznicowej?
Jak dobrać brodzik do kabiny prysznicowej?
Każdy kto zajmuje się projektowaniem łazienki na pewno nie raz zastanawiał się co będzie lepszym pomysłem wanna czy też prysznic. […]
Jakie korzyści można odnieść z posiadania paneli fotowoltaicznych?
Jakie korzyści można odnieść z posiadania paneli fotowoltaicznych?
W dzisiejszych czasach niezwykle ważną rolę odgrywa energia elektryczna, bez której nie mogłoby działać wiele urządzeń wykorzystywanych przez nas na […]
W jakiej pracy najbardziej przydaje się dobra znajomość programu Excel?
W jakiej pracy najbardziej przydaje się dobra znajomość programu Excel?
Program Excel to niezwykle popularny i wszechstronny system kalkulacyjny. Jest on wykorzystywany przede wszystkim do wykonywania różnego rodzaju obliczeń oraz […]
Ostatnie wpisy