Opatrunek na zęba (fleczer) zakładany jest na kilka lub kilkanaście dni do momentu wypełnienia ubytku zębnego za pomocą materiału ostatecznego, czyli plomby. Fleczer wykonywany jest ze specjalistycznego materiału, który szybko i łatwo zakłada się i zdejmuje – w przeciwieństwie do stałej plomby. Wskazaniem do założenia fleczera jest sytuacja, w której przewidziane jest długotrwałe leczenie zęba – podczas gdy ubytek jest spory, ząb wymaga leczenia kanałowego, co z kolei często wiąże się z wieloma wizytami u dentysty. Taki opatrunek założy każdy stomatolog NFZ w Poznaniu czy innym mieście.
Stomatolog na pierwszej wizycie dokonuje dewitalizacji czyli zatrucia zęba – prowadzącego do martwicy miazgi. Aby do zęba nie dostały się resztki jedzenia oraz lekarstwo z niego nie wypadło, ząb wypełnia się opatrunkiem tymczasowym. Z tak przygotowanym opatrunkiem w zębie pacjent chodzi od kilku do kilkunastu dni, do czasu opracowania korzeniowych kanałów i finalnie założenia plomby. Dzięki wybraniu fleczera ząb podczas dewitalizacji pozostaje szczelnie zamknięty. Podczas wizyty końcowej stomatolog bezproblemowo usuwa go, nie tracąc przy tym czasu na rozwiercanie plomby.
Dobry fleczer powinien charakteryzować się odpowiednią trwałością. Istotne jest, aby z jednej strony pozwalał na szybkie jego usunięcie, a równocześnie warunkował odporność na szczotkowanie oraz tarcie podczas rozdrabniania jedzenia. Dentysta zwraca również uwagę na szczelność materiału oraz bierność w kontakcie z innymi lekami. Nie mniej ważny jest też neutralny smak – akceptowalny przez pacjenta.