Niezbędne składniki zbilansowanej diety
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niezbędne składniki zbilansowanej diety

Rola węglowodanów i białka

Każdy człowiek, który pragnie być zdrowy i mieć energię, musi pamiętać o odpowiednim odżywianiu. Zbilansowana dieta nie tylko pomaga poprawiać siłę i wydolność organizmu, dzięki niej można również uniknąć chorób, kontuzji i dłużej cieszyć się zdrowiem. Podstawę diety każdego człowieka stanowią węglowodany będące źródłem energii. Najlepiej spożywać węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym, znajdujące się w produktach pełnoziarnistych, makaronach gotowanych al dente oraz warzywach.

Nie należy również zapominać o białku, które stanowi materiał budulcowy dla mięśni. To dzięki niemu możliwy jest wzrost i rozwój mięśni. Ilość białka, które trzeba spożywać, uzależniona jest od wieku, płci, a także od poziomu aktywności fizycznej. Najlepszym źródłem tego składnika jest drób, mleko i jego przetwory oraz jaja.

Ważne tłuszcze i suplementy

W zbilansowanej diecie każdego człowieka nie powinno zabraknąć także tłuszczów, zwłaszcza tych zdrowych. Jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe stanowią źródło energii i są bogate w kwasy omega-3. Ich najlepszym źródłem jest olej lniany, rzepakowy, a także tłuste, morskie ryby. Należy unikać spożywania dużych ilości zwierzęcych kwasów tłuszczowych, które mogą podnosić poziom cholesterolu i niekorzystnie wpływać na układ krążenia. Dieta musi również zawierać witaminy i minerały.

W celu ich dostarczenia należy spożywać warzywa i owoce. Sportowcy i osoby aktywne fizyczne mogą sięgnąć po witaminowe suplementy diety. Nie można również zapominać o kreatynie oraz aminokwasach, które zwiększają przyrost masy i siły, a także przyspieszają regenerację organizmu po wysiłku. Wysokiej jakości odżywki i suplementy mogą stanowić znakomite uzupełnienie dla zbilansowanej diety, zwłaszcza dla sportowców.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
O tym, jak pizza trafiła na europejskie stoły
O tym, jak pizza trafiła na europejskie stoły
Pizza – prosta i smaczna potrawa – jest przysmakiem wielu pokoleń. Nie ma wśród nas osoby, która choćby raz w […]
Jak dobrać zaproszenie do okazji?
Jak dobrać zaproszenie do okazji?
Organizując spotkania, na które wysyłamy zaproszenia, należy dokładnie przemyśleć, jaki charakter ma okazja, na którą zapraszamy gości. Warto, by motyw […]
Jak prowadzić zdrowy styl życia?
Jak prowadzić zdrowy styl życia?
Każdy z nas chciałby cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej. Żeby jednak utrzymać swoje ciało w idealnej kondycji, niezbędne będzie […]
Ostatnie wpisy