Czym grozi silne odwodnienie organizmu? Czy skutki są nieodwracalne?
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czym grozi silne odwodnienie organizmu? Czy skutki są nieodwracalne?

Odwodnienie to stan, który występuje, gdy organizm traci więcej płynów niż przyjmuje. Woda stanowi około 60 procent masy Twojego ciała. Kiedy jesteś odwodniony, tracisz wodę z komórek i krwi.

Sytuacja może być bardzo zła!

Ciężkie odwodnienie może prowadzić do uszkodzenia mózgu i śmierci. Odwodnienie jest zwykle spowodowane nieotrzymaniem wystarczającej ilości spożywanej wody http://www.carbo-san.com/zbiorniki/na-wode-pitna lub utratą zbyt dużej ilości płynów przez wymioty, biegunkę lub pocenie się.

Osoba z poważnym odwodnieniem może być bardzo spragniona i czuć się zmęczona lub zdezorientowana. Mogą mieć suche usta, skórę i błony śluzowe. Jeśli osoba jest nieprzytomna, może mieć zapadnięte oczy, niskie ciśnienie krwi (hipotensja), szybkie tętno (tachykardia) oraz zdarzają się sytuacje nieoddawania moczu przez dzień lub dłużej.

Poniżej przedstawiono oznaki sygnalizujące, że zbliżasz się do stanu silnego odwodnienia:

  • zapadnięte/ zapadające się oczy;
  • Niskie ciśnienie tętnicze krwi (hipotensja);
  • Przyśpieszony rytm serca (tachykardia);
  • Suchość w ustach i na języku;
  • Mocz o bardzo ciemnej barwie (powinien być jasnożółty);
  • Blada skóra, która nie odbija się po uszczypnięciu;

To nie jest przeciętna sytuacja, tu w grę wchodzi życie

Odwodnienie to poważny stan, który może doprowadzić do śmierci. Skutki ciężkiego odwodnienia zazwyczaj nie są odwracalne, jeśli w stanie krytycznym, nie podejmuje się leczenie w ciągu 24 godzin.

Ważne jest jednak, aby jak najszybciej rozpoznać oznaki i objawy odwodnienia, aby można było rozpocząć leczenie, zanim dojdzie do trwałych uszkodzeń.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Baterie łazienkowe
Baterie łazienkowe
Baterie łazienkowe to urządzenia, które powinny być efektowne i funkcjonalne. W związku z tym, że w sprzedaży znajduje się bardzo […]
Usługi księgowe – co wchodzi w ich skład?
Usługi księgowe – co wchodzi w ich skład?
Usługi księgowe są często istotną częścią każdej małej firmy. Mogą one pomóc w utrzymaniu porządku w księgach rachunkowych, upewnić się, […]
Kiedy wypada założyć muchę?
Kiedy wypada założyć muchę?
Muchy to dodatek do garderoby często wybierany przez panów chcących poeksperymentować z kreacją. Zdobywający popularność dodatek pozwala na większa swobodę […]
Ostatnie wpisy