Przedsiębiorca a urlop wychowawczy – czy młoda mama może z niego skorzystać, jeśli prowadzi własną firmę?
Biznes i usługi
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przedsiębiorca a urlop wychowawczy – czy młoda mama może z niego skorzystać, jeśli prowadzi własną firmę?

Wiele młodych kobiet, które prowadzą działalność gospodarczą, zastanawia się nad możliwością połączenia obowiązków firmowych i osobistych, opieka nad dzieckiem może być bowiem zbyt angażująca, by pozwalała na dalsze świadczenie usług zawodowych. Na całe szczęście od 2013 roku istnieje w Polsce opcja na jej zawieszenie, by w pełni cieszyć się opieką nad maluchem.

W jaki sposób wygląda prawo do urlopu wychowawczego dla kobiety – przedsiębiorcy?

Urlop wychowawczy jest dla wielu kobiet i dla wszystkich maluchów bardzo cennym czasem, dlatego chciałaby spędzić z dzieckiem pełen okres 3 lat. W przypadku kobiet pozostających na etacie zazwyczaj nie ma z tym najmniejszego problemu. Jednak kobiety – przedsiębiorcy znacznie częściej zastanawiają się, jak mają rozwiązać tę sytuację.

Na całe szczęście istnieje obecnie możliwość zawieszenia działalności gospodarczej wykonywanej osobiście, bez zatrudniania pracowników, na okres 3 lat (i do ukończenia przez dziecko 5 roku życia). Przez ten okres, który liczony jest jako okres składek emerytalnych, wszystkie świadczenia rentowe, emerytalne i zdrowotne) opłacane są przez skarb państwa.

W przypadku niepełnosprawności dziecka

Dodatkowe uprawnienia pojawiają się w przypadku dziecka niepełnosprawnego, które wymaga stałej opieki rodzica. W takim przypadku matka może zdecydować się na zawieszenie działalności gospodarczej nawet na 6 lat (do ukończenia przez dziecko 18 roku życia). Warunkiem jest tutaj posiadanie odpowiedniego orzeczenia lekarskiego.

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat albo chcesz rozpatrzyć swój indywidualny przypadek? A może niezbędna jest dla ciebie pomoc w zakresie wykorzystania twojego prawa do urlopu opiekuńczego nad dzieckiem? W takim razie zachęcamy cię do skorzystania z konsultacji z radcami prawnymi, których ofertę znajdziesz tutaj: https://www.bemwspolnicy.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Domowe sposoby na walkę z cellulitem
Domowe sposoby na walkę z cellulitem
Cellulit to problem estetyczny, który dotyka wiele współczesnych kobiet. Choć jego powstawanie może mieć podłoże genetyczne lub być związane ze […]
Kosmetyki relaksujące do kąpieli
Kosmetyki relaksujące do kąpieli
W dobrze zaopatrzonych sklepach drogeryjnych można znaleźć produkty kosmetyczne i pielęgnacyjne, które niezbędne są każdego dnia. W szerokim asortymencie dostępne […]
Jak zorganizować perfekcyjny bufet?
Jak zorganizować perfekcyjny bufet?
Wiele gości prawdopodobnie podejmie decyzję o tym, czy będzie to bufet, czy posiłek w dół. Oprócz układu siedzeń przy stole […]
Ostatnie wpisy