W ciągu roku ludzie są w stanie wyprodukować około 320 milionów ton plastiku, który rozkłada się w środowisku przez wiele lat. Morza i oceany, lasy oraz łąki są pełne śmieci. Żyjemy w pośpiechu, zapominając o tym, że natura cierpi oraz o fakcie, że środowisko naturalne mamy tylko jedno. Każdego dnia słyszymy o negatywnych skutkach zaniedbania i zaśmiecania planety, a dookoła nas możemy natknąć się na produkty, które są zapakowane w folię lub plastik.
Na szczęście w mediach coraz częściej pojawiają się spoty reklamowe i banery dotyczące dbania o środowisko. Już segregowanie odpadów w odpowiednich koszach na śmieci jest krokiem w stronę ekologii.
Żyjemy w czasach, w których coraz więcej producentów zaczyna kierować się świadomością społeczną, a także nowoczesną technologią, dzięki której powstają bardzo praktyczne i korzystne alternatywy dotyczące produktów. Coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się opakowania ekologiczne, wytwarzane z wielu naturalnych tworzyw, takich jak różne gatunki drzew oraz liści, mieszanki grzybów i odpadów rolniczych, mąka kukurydziana, a także resztki trzciny cukrowej oraz plastik i papier pochodzący z recyklingu.
Najważniejszym celem opakowań ekologicznych jest pozostawienie jak najmniejszego śladu środowiskowego, co umożliwia np. ich wielokrotność użycia. Wpływa na to odpowiedzialna produkcja, której celem jest małe zużycie energii oraz zasobów naturalnych potrzebnych do wytworzenia produktu, zrównoważone użytkowanie oraz ekologiczna utylizacja.