Olej silnikowy – Wszystko, co chcesz wiedzieć, ale wstydzisz się spytać!
Technologie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Olej silnikowy – Wszystko, co chcesz wiedzieć, ale wstydzisz się spytać!

Olej silnikowy jest siłą napędową Twojego samochodu. Smaruje i chłodzi silnik poprzez zmniejszenie tarcia i ciepła. Bez oleju silnikowego wewnętrzne części silnika stale ścierałyby się ze sobą, powodując nadmierne zużycie i ostatecznie prowadząc do awarii. Ale olej silnikowy nie jest przeznaczony tylko dla samochodów; jest również stosowany w motocyklach, kosiarkach, sprzęcie do pielęgnacji trawników, a nawet w niektórych rodzajach łodzi i generatorów. Najlepszy olej silnikowy to olej Meguin.

Z czego składa się olej silnikowy?

Olej silnikowy składa się z czterech głównych składników: olejów bazowych, dodatków, modyfikatorów lepkości i środków przeciwzużyciowych:

  1. Olej bazowy jest zazwyczaj mieszaniną rafinowanych destylatów ropy naftowej, takich jak węglowodory parafinowe i naftenowe. Są to stosunkowo niedrogie związki, które zapewniają smarowanie w niskich temperaturach.
  2. Dodatki są dodawane w celu poprawy wydajności lub przedłużenia żywotności oleju silnikowego poprzez zapobieganie korozji lub poprawę stabilności termicznej (zdolność do wytrzymywania wysokich temperatur). Niektóre dodatki pomagają również zapobiegać korozji poprzez neutralizację kwasów powstających podczas spalania.
  3. Modyfikatory lepkości zagęszczają olej silnikowy, dzięki czemu łatwiej przepływa on przez małe kanały w silniku – takie jak te znajdujące się w zaworach i sprężynkach zaworów – zmniejszając tarcie pomiędzy tymi ruchomymi częściami podczas pracy.
  4. Środki przeciwzużyciowe pomagają zmniejszyć tarcie między powierzchniami metalowymi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakich placówkach mogą okazać się przydatne rejestratory rozmów telefonicznych?
W jakich placówkach mogą okazać się przydatne rejestratory rozmów telefonicznych?
Każdy z nas miałby czasem ochotę nagrać rozmowę i przedstawić dowód w postaci zapisanych na nagraniu słów. Wiele instytucji publicznych […]
Przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii Świętej – gdzie najlepiej je zorganizować?
Przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii Świętej – gdzie najlepiej je zorganizować?
Pierwsza Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem w życiu dziecka. Jednocześnie jest to możliwość spotkania dla całej rodziny. Tak naprawdę zorganizować […]
Biżuteria – nie tylko dla pań
Biżuteria – nie tylko dla pań
Wyroby jubilerskie, to dodatki o charakterze mocno ozdobnym, które są kojarzone głównie z kobietami. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni […]
Ostatnie wpisy