Jak zostać profesjonalną kosmetyczką?
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zostać profesjonalną kosmetyczką?

Wykonywanie zawodu kosmetyczki w Polsce

Zawód kosmetyczki i kwalifikacje, niezbędne do jego wykonywania nie są regulowane w Polsce przez prawo. Co za tym idzie, kosmetyczką może zostać każda osoba, która dysponuje odpowiednimi umiejętnościami. Nie oznacza to wcale, że ten zawód może być wykonywany przez każdego. Sztuka makijażu jest niezwykle skomplikowana, istnieje wiele technik jego wykonywania i aby opanować je wszystkie, musimy poświęcić znaczną ilość czasu, zarówno przy nauce, jak i w trakcie szlifowania zdobytych umiejętności. Oczywiście w przypadku dużych salonów kosmetycznych, wymagane są certyfikaty i ukończenie kursów, które te umiejętności poświadczają.

Branża kosmetyczna w usługach

Obecnie kosmetyka staje się coraz bardziej popularna, a znaczenie tej branży w usługach nieustannie wzrasta. Ze względu na tryb życia współczesnych ludzi – brak czasu, nieustanny pośpiech i dużą ilość stresu w codziennym życiu, decydują się oni na wizytę u kosmetyczki nie tylko ze względów praktycznych. Odwiedziny w gabinecie stały się też do pewnego stopnia metodą relaksu, a także sposobem na spędzanie wolnego czasu. Drugim czynnikiem, wpływającym na tak dynamiczny rozwój tej branży, są możliwości wyboru konkretnych usług.

Kosmetologia nie ogranicza się bowiem do tworzenia makijażu. Zaliczają się do niej także wszelkie zabiegi specjalistyczne, związane z pielęgnacją włosów i paznokci, a także te poprawiające stan zdrowotny skóry – czy to poprzez leczenie różnych schorzeń, czy też polepszanie jej kolorytu, sprężystości, a także łagodzenie objawów starzenia. Wszystkie te czynniki sprawiają, że branża kosmetyczna posiada ogromną przestrzeń, w której może znaleźć zatrudnienie wiele osób.

Niezbędne umiejętności w zawodzie

Osoba chcąca pracować w branży kosmetycznej, musi zdobyć obszerną wiedzę w zakresie dermatologii (dotyczy to zwłaszcza osób chcących zostać linergistką, a także specjalistą w kwestii zmian skórnych). Profesjonalna kosmetyczka musi wiedzieć, jak skóra zareaguje na kontakt z konkretnym zabiegiem czy preparatem. Ma to także znaczenie, jeśli chodzi o wykluczanie przeciwwskazań do zabiegu w przypadku każdego klienta. Oprócz wiedzy, kosmetyczka musi także posiadać ponadprzeciętne zdolności manualne, które pozwolą na precyzyjne wykonanie wszystkich zabiegów, zgodnie ze standardami i wedle oczekiwań klienta. W tym zawodzie ogromne znaczenie ma szczegół, a w przypadku zabiegów dających długotrwały efekt, jest to główne kryterium oceny, jeśli chodzi o jakość usługi.

Jak wygląda nauka zawodu kosmetyczki?

Zdobycie niezbędnych umiejętności zagwarantuje nam profesjonalne szkolenie – kurs makijażu permanentnego, klasycznego, manicure czy też roczna szkoła kosmetyczna. Niezwykle ważne jest, aby na początkowych etapach nauki uczyć się pod okiem wykwalifikowanego trenera, który pomoże nam wyeliminować błędne praktyki i położyć nacisk na te poprawne. Sama praktyka ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o naukę. Zawodu nie nauczymy się, patrząc jak ktoś wykonuje zabiegi. Z tego względu, nie powinniśmy także brać udziału w szkoleniach grupowych, które nie proponują całkowicie indywidualnego podejścia do ucznia. Wiedza teoretyczna również ma ogromne znaczenie, jednak bez nauki empirycznej, nie będziemy w stanie otworzyć własnej, profesjonalnej praktyki.

Pośpiech podczas uczenia się także nie jest wskazany. Kosmetologia zawiera w sobie ogromną ilość przeróżnych technik, które cechuje różny stopień zaawansowania. Początkowo należy się skupić na zabiegach najbardziej podstawowych – dopiero, gdy opanujemy je perfekcyjnie, powinniśmy zacząć stopniowe poszerzanie wachlarza naszych umiejętności. Nawet w przypadku, kiedy opanowaliśmy wyłącznie podstawy, ale na bardzo wysokim poziomie, jesteśmy w stanie otworzyć praktykę i zacząć zdobywać fundusze na kolejne kursy. Nie musimy obawiać się o to, że nie przyjdzie do nas wystarczająca liczba klientów, ponieważ jeśli jakość świadczonych przez nas usług jest wysoka, ich cena ma dla klientów drugorzędne znaczenie.

Opłacalność zawodu

Koszt konkretnych usług różni się w zależności od konkretnego zabiegu. W przypadku mikropigmentacji (makijażu permanentnego) minimalna cena wynosi 400 złotych, jeśli zaś chodzi o zabiegi wykonywane na paznokciach, w przypadku osób, które ukończyły profesjonalny kurs, mieści się ona w przedziale od 100 do 300 złotych. Koszty prowadzenia gabinetu, z którymi należy się liczyć, zawierają w sobie wynajęcie lokalu, kupno materiałów oraz opłaty związane ze świadczeniem usług (jak opłaty za prąd czy wodę).

Na początkowym etapie czeka nas także inwestycja w profesjonalne urządzenie gabinetu. Zakup niezbędnych urządzeń, fotela, luster i aranżacja wnętrza musimy uwzględnić podczas planowania budżetu. W ostatecznym rozrachunku jednak, wszelkie koszty zwrócą się nam maksymalnie w przeciągu trzech miesięcy, a następnie zaczniemy zarabiać. Cena usługi może wynosić nawet dziesięciokrotność kosztów związanych z jej wykonaniem. Wynika to z tego, że najważniejsze w tym zawodzie są umiejętności. Czyni to zawód kosmetyczki niezwykle opłacalnym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak własnoręcznie stworzyć dzieło sztuki?
Jak własnoręcznie stworzyć dzieło sztuki?
Każdy z nas ma jakieś marzenia. Niektórzy rozmyślają nad karierą na scenie, inni chcieliby osiągnąć wyjątkowe wyniki w sporcie. Są […]
Jak często trzeba robić przegląd techniczny pojazdu?
Jak często trzeba robić przegląd techniczny pojazdu?
Każdy pojazd, który porusza się po drogach, musi być poddawany cyklicznym badaniom technicznym. Najczęściej ma to miejsce raz do roku. […]
Psycholog – w czym może pomóc?
Psycholog – w czym może pomóc?
Psycholog może pomóc w wielu różnych problemach i kwestiach, a najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że nigdy nie jesteś […]
Ostatnie wpisy