Sieć dróg lokalnych na terenie całego kraju składa się z ich sieci na terenie zabudowanym i poza nim. Dotyczy to też tras dojazdowych gminnych i powiatowych. W zależności od obszaru na którym droga się znajduje, obowiązują nieco odmienne przepisy dotyczące prędkości ruchu pojazdów, szerokości jezdni i pobocza. W związku z tym niezbędne jest ich poprawne oznakowanie.
Obowiązuje tam zazwyczaj ograniczenie prędkości do 40 km/godz. W newralgicznych miejscach dopuszczalna prędkość wynosi 30 km/godz. Takie ograniczenia są ważne ze względu na znaczny ruch pieszych, a szczególnie dzieci idących do szkoły. Kierowcy muszą również dostosować się do utrudnień spowodowanych robotami drogowymi, okresowymi zmianami kierunku ruchu, zwężeniem jezdni, albo umieszczeniem progów zwalniających. Ważne jest też prawidłowe oznakowanie skrzyżowań z drogami podporządkowanymi. Administratorzy dróg lokalnych mogą zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj i ilość znaków w hurtowni online, np. poprzez stronę: https://hurtownia-drogowa.com.pl/26-znaki-drogowe .
Poza obszarem wsi i miasteczek, na drogach lokalnych prędkość ograniczona jest do 50 km/godz. Taki znak powinien stanąć przy zjeździe z autostrady na drogę lokalną. Jeśli biegnie ona przez las, należy umieścić znak – uwaga dzikie zwierzęta. W pobliżu pastwisk i skupów bydła potrzebny jest znak o możliwości pojawienia się zwierząt gospodarskich. Te na krętej drodze muszą ostrzegać przed niebezpiecznymi wirażami. O pierwszeństwie przejazdu informują znaki na skrzyżowaniach. Szczególnie ważne jest oznakowanie zbliżania się do niestrzeżonych przejazdów kolejowych.