Jak ochronić dziecko przed smogiem?
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak ochronić dziecko przed smogiem?

Sezon grzewczy, trwający głównie jesienią i zimą jest czasem, gdy w wielu miejscowościach pojawia się zanieczyszczenie powietrza – smog. Jest on szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych. Może powodować silne alergie, astmę, choroby układu oddechowego, a także niską wagę urodzeniową noworodków. Jest to niezwykle poważny problem, ponieważ jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie. 

Młode organizmy, układ oddechowy, mechanizmy filtrowania powietrza oraz nabłonek oddechowy dziecka dopiero się rozwijają. Wpływa to na działanie systemu obronnego, który nie działa na takim samym poziomie, jak u dorosłych. Najmłodsi oddychają częściej przez usta, a ich drogi oddechowe są zdecydowanie węższe i krótsze, narażając w ten sposób na wszelkie infekcje i podrażnienia. Co robić, aby ochrona dzieci była skuteczna? 

Kontroluj jakość powietrza

Na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska funkcjonuje interaktywna mapa, dzięki której możesz sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy. Oprócz tego istnieje wiele aplikacji, dzięki którym monitorowanie sytuacji na zewnątrz staje się znacznie prostsze i szybsze. Warto wiedzieć ,,czym oddychasz”, szczególnie gdy mieszkasz w dużym mieście. 

Jeśli w powietrzu występuje duże stężenie substancji zanieczyszczających, ogranicz wyjścia na zewnątrz. Zrezygnuj ze spacerów, zabaw i przedsięwzięć odbywających się poza domem. Ze względu na nieukształtowane mechanizmy ochronne, może mieć to negatywne konsekwencje dla organizmu dziecka.

Kiedy poziom zanieczyszczeń przekracza przyjęte normy, wybierz maseczki dla dzieci, które pomogą ochronić drogi oddechowe malucha. Oprócz tego, warto zaopatrzyć w nie, także dorosłych. Należy ich używać, podczas każdego wyjścia na zewnątrz, szczególnie przemieszczając się w okolicy zatłoczonych ulic.

Mieszkając przy ruchliwych ulicach, należy zamknąć okna, tak by ograniczyć przedostawanie się szkodliwych substancji do domu. 

Gdy tylko masz możliwość, spaceruj wraz z rodziną w miejscach mało zatłoczonych, poza miastem. Ma to korzystny wpływ na zdrowie i ogranicza kontakt z niebezpiecznymi substancjami w powietrzu. Kiedy wychodzisz z dzieckiem, warto przypominać mu o oddychaniu przez nos, który oczyszcza wdychane powietrze.

Stan jakości powietrza niestety nie jest najlepszy, a zagrożenia nie da się w pełni zlikwidować. Jednak stosowanie powyższych wskazówek, może je w pewnym stopniu zminimalizować i zabezpieczyć najmłodszych przed szkodliwością smogu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Korzyści związane z zatrudnieniem architekta
Korzyści związane z zatrudnieniem architekta
Projektowanie wnętrz staje się coraz bardziej popularne. Podczas aranżacji domu warto przemyśleć kwestie wystroju oraz przechowywania. Czy jednak powinniśmy powierzać […]
Ile kosztuje budowa krytego basenu w domu?
Ile kosztuje budowa krytego basenu w domu?
Coraz więcej Polaków decyduje się na wybudowanie we własnym domu krytego basenu. Jest to bowiem wprost idealne miejsce do aktywnego […]
W jaki sposób dbać o wygląd poszczególnych rodzajów obuwia?
W jaki sposób dbać o wygląd poszczególnych rodzajów obuwia?
Mówi się, że wygląd obuwia wiele przekazuje o jego właścicielu. Rzeczywiście zadbane i czyste buty mogą w jakimś stopniu świadczyć […]
Ostatnie wpisy