Jak ochronić dziecko przed smogiem?
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak ochronić dziecko przed smogiem?

Sezon grzewczy, trwający głównie jesienią i zimą jest czasem, gdy w wielu miejscowościach pojawia się zanieczyszczenie powietrza – smog. Jest on szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych. Może powodować silne alergie, astmę, choroby układu oddechowego, a także niską wagę urodzeniową noworodków. Jest to niezwykle poważny problem, ponieważ jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie. 

Młode organizmy, układ oddechowy, mechanizmy filtrowania powietrza oraz nabłonek oddechowy dziecka dopiero się rozwijają. Wpływa to na działanie systemu obronnego, który nie działa na takim samym poziomie, jak u dorosłych. Najmłodsi oddychają częściej przez usta, a ich drogi oddechowe są zdecydowanie węższe i krótsze, narażając w ten sposób na wszelkie infekcje i podrażnienia. Co robić, aby ochrona dzieci była skuteczna? 

Kontroluj jakość powietrza

Na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska funkcjonuje interaktywna mapa, dzięki której możesz sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy. Oprócz tego istnieje wiele aplikacji, dzięki którym monitorowanie sytuacji na zewnątrz staje się znacznie prostsze i szybsze. Warto wiedzieć ,,czym oddychasz”, szczególnie gdy mieszkasz w dużym mieście. 

Jeśli w powietrzu występuje duże stężenie substancji zanieczyszczających, ogranicz wyjścia na zewnątrz. Zrezygnuj ze spacerów, zabaw i przedsięwzięć odbywających się poza domem. Ze względu na nieukształtowane mechanizmy ochronne, może mieć to negatywne konsekwencje dla organizmu dziecka.

Kiedy poziom zanieczyszczeń przekracza przyjęte normy, wybierz maseczki dla dzieci, które pomogą ochronić drogi oddechowe malucha. Oprócz tego, warto zaopatrzyć w nie, także dorosłych. Należy ich używać, podczas każdego wyjścia na zewnątrz, szczególnie przemieszczając się w okolicy zatłoczonych ulic.

Mieszkając przy ruchliwych ulicach, należy zamknąć okna, tak by ograniczyć przedostawanie się szkodliwych substancji do domu. 

Gdy tylko masz możliwość, spaceruj wraz z rodziną w miejscach mało zatłoczonych, poza miastem. Ma to korzystny wpływ na zdrowie i ogranicza kontakt z niebezpiecznymi substancjami w powietrzu. Kiedy wychodzisz z dzieckiem, warto przypominać mu o oddychaniu przez nos, który oczyszcza wdychane powietrze.

Stan jakości powietrza niestety nie jest najlepszy, a zagrożenia nie da się w pełni zlikwidować. Jednak stosowanie powyższych wskazówek, może je w pewnym stopniu zminimalizować i zabezpieczyć najmłodszych przed szkodliwością smogu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym się kierować przy wyborze siatki ogrodzeniowej?
Czym się kierować przy wyborze siatki ogrodzeniowej?
Nie można się pomylić z siatką ogrodzeniową. Zapewnia ona idealną równowagę między prywatnością a bezpieczeństwem. Można ją również wykorzystać na […]
Produkty i akcesoria potrzebne w pracy każdego rolnika
Produkty i akcesoria potrzebne w pracy każdego rolnika
Produkcja zwierzęca i roślinna są ze sobą bardzo ściśle powiązane. Bardzo często utrzymywanie zwierząt pozwala rolnikom gospodarującym na niewielkim areale […]
Jak agencja reklamowe może pomóc nowemu biznesowi?
Jak agencja reklamowe może pomóc nowemu biznesowi?
Rozpoczęcie nowego biznesu lub prowadzenie niewielkiej firmy wiąże się z wieloma obowiązkami. Właściciel musi pamiętać o wszystkich kwestiach związanych z […]
Ostatnie wpisy