Samochody elektryczne – komponenty i sposób działania
Technologie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Samochody elektryczne – komponenty i sposób działania

Pojazdy elektryczne działają w oparciu o akumulator, który dostarcza energii do zasilania samochodu. Akumulator może być ładowany poprzez podłączenie go do gniazdka lub poprzez wykorzystanie paneli słonecznych lub turbin wiatrowych.

Pojazdy elektryczne są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie spalają paliw kopalnych, takich jak benzyna czy olej napędowy. Nie emitują dwutlenku węgla i zmniejszają emisję gazów cieplarnianych.

Energia elektryczna wykorzystywana do zasilania samochodu elektrycznego pochodzi z wielu źródeł, w tym z elektrowni wodnych, energii jądrowej, gazu ziemnego i węgla. Jednak większość samochodów elektrycznych jest zasilana energią elektryczną wytwarzaną ze źródeł odnawialnych, takich jak turbiny wiatrowe i panele słoneczne.

Typowy akumulator samochodu elektrycznego zapewnia zasięg jazdy od 80 do 120 mil przed koniecznością ponownego naładowania. Jednak niektóre akumulatory mogą przechowywać więcej energii niż inne i działać dłużej w zależności od tego, jak często korzystasz z samochodu i jak daleko jeździsz pomiędzy sesjami ładowania.

Najważniejsze elementy samochodu elektrycznego

Generator 

Wytwarza energię elektryczną z energii kinetycznej (z hamowania lub obracania koła) lub energii słonecznej (z paneli na szczycie samochodu). Generatory są zazwyczaj umieszczone w pobliżu kół, ponieważ to właśnie stamtąd pochodzi większość energii kinetycznej. W niektórych przypadkach generatory są umieszczane w pobliżu tylnej osi zamiast w pobliżu kół, ponieważ nie muszą być tak wydajne i dlatego nie wymagają tyle miejsca na chłodzenie lub osłonę przed zanieczyszczeniami.

Inwerter (falownik)

Falownik KEB, jak i jemu podobne przekształca prąd stały (DC) z generatora w prąd zmienny (AC), który można następnie wykorzystać w domu lub biurze. Na przykład, jeśli masz laptopa działającego na baterie, wykorzystuje on prąd stały, który musi być przekształcony w prąd zmienny, aby można go było używać w standardowych gniazdkach ściennych. Inwertery są zazwyczaj umieszczone w pobliżu pakietów baterii lub pod siedzeniami, w zależności od wymagań przestrzennych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Urządzenia do galwanizacji metali – jak działają?
Urządzenia do galwanizacji metali – jak działają?
Jest wiele sposobów na ochronę metali przed korozją i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest pokrycie danego […]
Co brać pod uwagę przy wyborze mebli?
Co brać pod uwagę przy wyborze mebli?
W dobie nowoczesnych rozwiązań każde pomieszczenie w domu możemy urządzić w oryginalny i funkcjonalny sposób. Wiele zależy od inwencji twórczej […]
Dlaczego podczas przeprowadzki warto skorzystać z usług firmy transportowej?
Dlaczego podczas przeprowadzki warto skorzystać z usług firmy transportowej?
Przeprowadzka może dostarczyć wielu nerwów jeśli zamiast profesjonalnej firmy transportowej zdecydujemy się na samodzielne przewożenie mebli i sprzętu RTV/AGD. Pozornie […]
Ostatnie wpisy