Rodzaje kabli
Technologie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzaje kabli

Współcześnie na rynku można znaleźć ogromną ilość kabli i przewodów elektrycznych. Czasami trudno jest się domyśleć, który służy do czego. Każdy charakteryzuje się czymś innym. Jakie są rodzaje? Na jakie parametry i oznaczenia zwracać uwagę?

Oznaczenia

Zazwyczaj w oznaczeniu są podane wszystkie niezbędne parametry, dzięki czemu instalator wie, jak obchodzić się z danymi kablami. Do oznaczeń stosowane są litery alfabetu.

Pierwsza  ma związek z konstrukcją żyły (przewód został wykonany z miedzi):

D – drut

L – linka

L…g – linka giętka

Jeśli do wykonania kabla użyto innego materiału niż miedź, w oznaczeniu mogą pojawić się następujące litery:

A – aluminium

F – stal

Wiadomo już, co oznacza pierwsza litera oznaczenia. O co więc chodzi z drugą literą? Wskazuje ona na materiał z jakiego została wykonana izolacja. I tak:

Y – polwinit

G – guma

X – polietylen

Następna litera, tym razem mała, informuje nas o budowie przewodu:

a – powłoka z włókna bawełnianego

b – izolacja odporna na wysokie temperatury

c – materiał niepalny

d – pogrubiono warstwa izolacji

p – przewód płaski

u – przewód uzbrojony

n – przewód z linką nośną

Powyższe oznaczenia mogą być przydatne również wtedy, kiedy chcemy poznać zastosowanie danego przewodu:

ak – przewód akumulatorowy

t – wtynkowy

w – przewód wysokonapięciowy

jo – przewód jezdny okrągły

jp – przewód jezdny profilowy

Napięcie znamionowe 

Ten parametr udziela nam informacji o maksymalnym możliwym poziomie napięcia, jaki przewód może wytrzymać. Jak odczytywać więc, dla przykładu 100/100 V? Pierwsza liczba (100) to wartość napięcia pomiędzy żyłą przewodu a jego żyłą ochronną, natomiast druga (100V) – napięcia pomiędzy żyłami fazowymi kabla. Obecnie, ze względu na dyrektywę Unii Europejskiej używa się ujednoliconych nazw przewodów. Normy obejmują kable o napięciu znamionowym 10-1000V (prąd zmienny) lub 75-1500V (prąd stały). Taki sprzęt można np. zamówić na http://grodno.pl/hurtownia-elektryczna-gliwice.htlm. Dla przykładu polskie oznaczenia i ich europejskie odpowiedniki:

DY 300/500V = H05 V-U

OMY 300/300V = H03 VV-F

YDY 300/500 = NYM-O

Kable i przewody

W wymienionych oznaczeniach powyżej można zauważyć też inne parametry ( DY,YDY). Są stosowane w celu uświadomienia z jakiego materiały powstały przewody i w jakim celu najlepiej się sprawdza. Co oznaczają konkretne skróty?

DY – jednodrutowy przewód o żyle miedzianej o izolacji z polwinitu zwykłego (Y) lub z polwinitu odpornego na temperaturę (Yc). Stosowane w suchych pomieszczeniach, podłączane do urządzeń oświetleniowych, sterowniczych.

LgY – kilkodrutowy, giętki przewód o żyle miedzianej, posiada izolacje z polwinitu zwykłego. Wykorzystywany w rurach i zamkniętych układach.

YDY – przewód ten jest podobny do DY, różnica między nimi polega na powłoce polwinitowej (Y). Do nazwy można na końcu dodać p lub t, które oznaczają odpowiednio płaski (YDYp) lub wtykowy (YDYt). Stosowany w pomieszczeniach suchych i mokrych, również pod tynkiem. 

OMY/OMYp – przewód z oponą polwinitową o żyle miedzianej. Pierwszy z nich jest okrągły, drugi płaski. Stosuje się go w pomieszczeniach mieszkalnych, można za jego pomocą podłączać urządzenia AGD. Nie wolno stosować go na zewnątrz.

YKY/ YAKY – kable elektoenegetyczne z ilozacją polwinitową. Pierwszy z nich ma żyłę miedzianą, drugi aluminiową. Używamy ich do podłączenia domu do sieci energetycznej, są wkopywane w ziemie.

Zakup

Wiemy już dużo o najczęściej używanych kablach i ich oznaczeniach. Dzięki tym informacjom zakup odpowiednich nie będzie już dla nas problemem. Teraz pozostało tylko wybrać się do sklepu i zakupić łącze odpowiednie dla naszych potrzeb. Wiele z nich oferuje każda profesjonalna hurtownia elektryczna Warszawa to miejsce, gdzie można zakupić dobre jakościowo przewody. Będąc w sklepie, w razie jakichkolwiek pytań możemy poprosić o pomoc. Odpowiednio przeszkolony pracownik,  będzie potrafił rozwiać nasze wątpliwości, a my będziemy mogli cieszyć się produktem, który spełnia nasze oczekiwania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co brać pod uwagę przy wyborze mebli?
Co brać pod uwagę przy wyborze mebli?
W dobie nowoczesnych rozwiązań każde pomieszczenie w domu możemy urządzić w oryginalny i funkcjonalny sposób. Wiele zależy od inwencji twórczej […]
Jak dobrać rodzaj treningu do swoich potrzeb?
Jak dobrać rodzaj treningu do swoich potrzeb?
Obecnie panuje moda na zdrowy tryb życia, więc wiele osób podejmuje decyzję o uprawianiu określonej aktywności fizycznej. Podstawową motywacją jest […]
Rehabilitacja dzieci z zespołem Downa – dlaczego jest tak ważna?
Rehabilitacja dzieci z zespołem Downa – dlaczego jest tak ważna?
Dzieci rodzące się z zespołem Downa muszą każdego dnia mierzyć się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim są to najróżniejsze ograniczenia […]
Ostatnie wpisy