Każdy miłośnik gór szuka w tym terenie czegoś innego: niektórzy wielkich emocji i niecodziennych przygód, inni; ciszy i spokoju. Nie ulega jednak wątpliwości, że wszystkich pociąga też pewien wspólny element, jakim jest malowniczy krajobraz, którego w większości nie mogą zaznać w najbliższej okolicy miejsca swego zamieszkania. Gdzie zatem go odnaleźć?
Odkrywanie polskich gór jest wspaniałym doświadczeniem estetycznym, do tego nie obciążającym portfela tak bardzo, jak wyprawy zagraniczne. Niektórzy szczególnie wyróżniają Bieszczady, odróżniające się od innych wyjątkową zielenią i majestatycznymi połoninami, czy też Karkonosze, dobre zwłaszcza dla mniej doświadczonych turystów, nie mających aspiracji do wyczerpującego zdobywanie najtrudniejszych szczytów – Śnieżka, ze swym słynnym obserwatorium na szczycie, również zapewnia wspaniałe wrażenia.
Cały świat jest jednak warty poznania – w jego górskich obszarach znajdujemy ogromną różnorodność i piękno w wielu różnych formach. Kontynentalne propozycje to strzeliste Alpy – najwyższe pasmo Europy – czy góry w Skandynawii, gdzie pnące się pod niebo skały często stykają się z wodą (warto zwrócić szczególną uwagę na Lofoty, będące doskonałym przykładem opisanego widoku). Poza Europą stykamy się z terenami nie przypominającymi nic, co znamy – orientalne wzniesienia Azji, szczególnie zaś Wietnamu i Nepalu – z słynnymi Himalajami i najwyższym szczytem Ziemi, w przypadku tego drugiego państwa – mogą stanowić prawdziwy „Złoty Graal” miłośnika gór, szczyty Kanady – nie bez kozery zwanej krainą tysiąca jezior, czy pełne wolności tereny Ameryki Południowej, gdzie już nazwy – Ziemia Ognista czy Patagonia – zachęcają do podróży. Z ciekawą ofertą organizowania wypraw w takie miejsca można zapoznać się na https://www.apetytnaswiat.pl/tourcat/gory/.