Najpowszechniej stosowanym opałem do kominków jest drewno. Dużą kaloryczność ma drewno z drzew liściastych. W sezonie grzewczym, w domach, gdzie są kominki, zużycie drewna kominkowego wynosi od kilku do kilkunastu metrów sześciennych. Ilości zużytego opału zależy od jego kaloryczności, sposobu przechowywania.
Gatunki drzew mające najczęściej stosowane jako drewno kominkowe, to dąb, buk, jesion, grab, wiąz, brzoza. Drewno używane do palenia w kominkach powinno być sezonowane. Czym jest sezonowanie? Jest naturalny sposób, na to, aby z pozbyć się wilgoci z drewna. Drewno zaraz po ścięciu jest bardzo wilgotne i nie nadaje się do wykorzystania, jako drewno kominkowe. Proces sezonowania jest szybszy, jeśli porąbie się drewno na szczapy i odpowiednio poukłada. Oprócz wspomnianego drewna liściastego w kominku można zastosować paliwo, takie jak pellet. Jest, to możliwe w kominkach, które zostały przystosowane do tego, aby spalać w nich pellet, albo zastosować specjalny wkład kominkowy.
Pellet drzewny jest paliwem ekologicznym. Ma zapach świeżego drewna, a produkuje się go z odpadów drzewnych. Ten rodzaj paliwa ma rosnącą liczbę zwolenników ze względu na swoje właściwości. Po spaleniu pelletu pozostaje minimalna ilość popiołu. Bardzo łatwo się go przechowuje, spakowany w worki zajmuje niewiele miejsca. Jest paliwem czystym, nie brudzi pomieszczeń w których jest magazynowany. Ten rodzaj opału, może być doskonałą alternatywą dla drewna. Sprawdź przykładową ofertę na stronie: https://www.sambudrol.pl/pellet/.