Jak nauczyć się robić zdjęcia?
Lajfstajl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak nauczyć się robić zdjęcia?

W epoce fotografii cyfrowej, praktycznie każdy może robić dobre zdjęcia bez specjalnego przygotowania. Oczywiście warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, jak robić zdjęcia metodą manualną, aby efekt końcowy wyglądał bardziej profesjonalnie. Istotne jest również, żeby nauczyć się odróżniać obiektywy, czyli jakie mają parametry i do jakiego rodzaju fotografii sprawdzą się najlepiej.

Najważniejsze informacje o fotografii

Mamy do wyboru aparat fotograficzny kompaktowy i lustrzankę. Czym się między sobą różnią? Przede wszystkim rozmiarem i łatwością obsługi. Kompaktowy aparat, jak sama nazwa wskazuje – jest poręczny i lekki. Robi także bardzo ładne zdjęcia automatycznie bez konieczności ustawień manualnych.

Mały kompaktowy aparat dobrze sprawdzi się w czasie podróży, kiedy robimy najwięcej zdjęć w bardzo krótkim czasie. Obsługa lustrzanki cyfrowej wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy na temat fotografii.

Przede wszystkim trzeba poznać zasady ekspozycji oraz rodzaje obiektywów. Początkujący fotograf może zacząć od mniej profesjonalnej lustrzanki z podstawowym obiektywem (tzw. kitowy – zmiennoogniskowy) i poćwiczyć najpierw na automatycznych ustawieniach. Wtedy jednak efekt końcowy zdjęcia nie do końca zależy od nas i będzie miał pewne ograniczenia.

Fotografia profesjonalna, w pełni manualna, pozwoli na manipulowanie głębią ostrości i światłem. Wybór odpowiedniego obiektywu także będzie miał kluczową rolę – inny sprawdzi się do portretu, zdjęcia makro, krajobrazu czy przyrody.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak uniknąć wyziębienia zimą?
Jak uniknąć wyziębienia zimą?
Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęstszą przyczyną przeziębień jest wychłodzenie organizmu. Jednym z działań, które pozwolą […]
Jak najlepiej przygotować się do przygody ze wspinaczką górską?
Jak najlepiej przygotować się do przygody ze wspinaczką górską?
Wspinaczka górska jest zarówno ekscytującym i porywającym zajęciem. Może to być świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi, […]
Jak montuje się szamba?
Jak montuje się szamba?
Sposób montażu szamba zależy od rodzaju zakupionego zbiornika. W przypadku rezerwuaru z tworzywa sztucznego możliwy jest nawet samodzielny montaż. Zbiorniki […]
Ostatnie wpisy