Jak nauczyć się robić zdjęcia?
Lajfstajl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak nauczyć się robić zdjęcia?

W epoce fotografii cyfrowej, praktycznie każdy może robić dobre zdjęcia bez specjalnego przygotowania. Oczywiście warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, jak robić zdjęcia metodą manualną, aby efekt końcowy wyglądał bardziej profesjonalnie. Istotne jest również, żeby nauczyć się odróżniać obiektywy, czyli jakie mają parametry i do jakiego rodzaju fotografii sprawdzą się najlepiej.

Najważniejsze informacje o fotografii

Mamy do wyboru aparat fotograficzny kompaktowy i lustrzankę. Czym się między sobą różnią? Przede wszystkim rozmiarem i łatwością obsługi. Kompaktowy aparat, jak sama nazwa wskazuje – jest poręczny i lekki. Robi także bardzo ładne zdjęcia automatycznie bez konieczności ustawień manualnych.

Mały kompaktowy aparat dobrze sprawdzi się w czasie podróży, kiedy robimy najwięcej zdjęć w bardzo krótkim czasie. Obsługa lustrzanki cyfrowej wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy na temat fotografii.

Przede wszystkim trzeba poznać zasady ekspozycji oraz rodzaje obiektywów. Początkujący fotograf może zacząć od mniej profesjonalnej lustrzanki z podstawowym obiektywem (tzw. kitowy – zmiennoogniskowy) i poćwiczyć najpierw na automatycznych ustawieniach. Wtedy jednak efekt końcowy zdjęcia nie do końca zależy od nas i będzie miał pewne ograniczenia.

Fotografia profesjonalna, w pełni manualna, pozwoli na manipulowanie głębią ostrości i światłem. Wybór odpowiedniego obiektywu także będzie miał kluczową rolę – inny sprawdzi się do portretu, zdjęcia makro, krajobrazu czy przyrody.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zainwestuj w trawę w rolce, to najlepszy sposób na doskonały trawnik
Zainwestuj w trawę w rolce, to najlepszy sposób na doskonały trawnik
Ogród bez zadbanego trawnika jest jak auto bez benzyny. Dlatego bardzo ważne jest, aby znaleźć sposób, żeby zadbać i o […]
Gdzie montuje się prysznice bezpieczeństwa?
Gdzie montuje się prysznice bezpieczeństwa?
Prysznic bezpieczeństwa (inaczej ratunkowy) to urządzenie awaryjne, którego zadaniem jest ochrona zdrowia oraz życia osób mających bezpośredni kontakt z różnymi […]
Jak prowadzić zdrowy styl życia?
Jak prowadzić zdrowy styl życia?
Każdy z nas chciałby cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej. Żeby jednak utrzymać swoje ciało w idealnej kondycji, niezbędne będzie […]
Ostatnie wpisy