Obecnie panuje moda na zdrowy tryb życia, więc wiele osób podejmuje decyzję o uprawianiu określonej aktywności fizycznej. Podstawową motywacją jest zazwyczaj potrzeba konkretnej zmiany – np. utraty wagi, idealnego wymodelowania sylwetki lub zwiększenia ogólnej siły. Dobierając rodzaj treningu, należy zawsze uwzględniać własne predyspozycje i możliwości. Jeśli np. interesuje nas trening dla początkujących, to postawmy na proste ćwiczenia gimnastyczne, pływanie w basenie lub półgodzinny trucht po lesie.
Uniwersalną formą aktywności ruchowej jest trening aerobowy, opierający się na systematycznym, ale umiarkowanym wysiłku (jogging w terenie, bieganie na bieżni, jazda na rowerze lub rowerku stacjonarnym itp.). Angażuje on do pracy wszystkie grupy mięśni, zmuszając je do wykorzystania tłuszczów, co z czasem skutkuje redukcją masy ciała i zwiększeniem wydolności tlenowej organizmu. Jest to doskonały wybór dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy i wdrożyć się do bardziej zaawansowanych ćwiczeń – np. na sali fitness. Jeśli z kolei komuś zależy na poprawie gibkości, powinien koniecznie zdecydować się na ćwiczenia gimnastyczne w postaci choćby przysiadów, wymachów rąk czy skrętów tułowia. To idealna opcja dla ludzi dojrzałych, którzy cierpią z powodu ograniczonego zakresu pracy stawów.
Celem niektórych osób jest też budowa masy mięśniowej oraz siły – w tym przypadku znakomicie sprawdzi się typowy trening siłowy, polegający na podnoszeniu ciężarów czy pracy ze specjalnymi taśmami. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o optymalnym sposobie na znaczną poprawę kondycji. Tutaj zalecany jest zwłaszcza trening kolarza i biegacza, choć można też zdecydować się na cross fit, zumbę lub kajakarstwo.