Czy można bezpiecznie sprawdzić stan konstrukcji budynku?
Branża budowlana
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czy można bezpiecznie sprawdzić stan konstrukcji budynku?

Stan techniczny budynków użyteczności publicznej oraz mieszkalnych musi być regularnie sprawdzany. Zwłaszcza tyczy się to bloków z wielkiej płyty, które posiadają różne krytyczne punkty i połączenia w miejscach, gdzie nie jest to widoczne gołym okiem. Aby nie rozkuwać ścian do badania i by w ogóle mieć możliwość spojrzenia w rejony niewidoczne gołym okiem, należy wykonać tak zwane badania nieniszczące.

Co oznacza NDT?

Powyższy skrót rozwija się do angielskiego terminu „Non-Destructive Testing”. Oznacza on tyle, co testowanie bez dokonywania zniszczeń. Właśnie na tym polegają badania nieniszczące NDT. Podczas ich wykonywania stosuje się różne nowoczesne techniki, które pozwalają zajrzeć w niedostępne i niewidoczne fragmenty budowli bez konieczności rozkuwania czegokolwiek, czy nawet czasami osłabiania konstrukcji.

Są to więc prace całkowicie bezpieczne. W obecnych czasach są bardzo często prowadzone w wieżowcach z wielkiej płyty, ponieważ te już gdy były wznoszone, były projektowane na góra 50 lat. Okazało się z czasem, że przetrwają więcej, jednak regularne badania są tutaj absolutnie niezbędne.

Techniki badań

Aby móc zajrzeć w krytyczne miejsca budowli, które jednak nie są dostrzegalne gołym okiem, stosuje się między innymi badania radiologiczne. Wykorzystują one fale radiowe, które przepuszcza się przez badany fragment, a następnie nasłuchuje z drugiej strony. Komputerowa analiza zakłóceń, które powstały podczas przejścia przez mur, potrafi bardzo dokładnie oddać faktyczny stan krytycznych punktów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie ubrania pasują dla puszystych ?
Jakie ubrania pasują dla puszystych ?
Istnieje dziwne przekonanie, że osoby puszyste powinny chodzić w obszernych nie krępujących ruchów ubraniach. Ubrania te powinny podobno zasłaniać nadmiar […]
Jakie rzeczy są dostępne w hotelowych łazienkach?
Jakie rzeczy są dostępne w hotelowych łazienkach?
Przed noclegiem w hotelu często zastanawiamy się co zastaniemy na miejscu, a co lepiej zabrać ze sobą w bagażu. Na […]
W jaki sposób możemy upiększyć swój motocykl?
W jaki sposób możemy upiększyć swój motocykl?
Motocykle to maszyny piękne same w sobie, o czym doskonale wie każdy fan motoryzacji. Mimo to wielu posiadaczy tych jednośladów […]
Ostatnie wpisy