Olfaktometria to inaczej pomiary zapachu. Wykonuje się ją w takich branżach jak produkcja żywności i perfum, gdzie pomaga zapewnić, że produkty są wytwarzane bez szkodliwych poziomów substancji chemicznych i patogenów. Olfaktometria może być stosowana do badania różnych zaburzeń sensorycznych, w tym anosmii (brak zapachu), hiposmii (zmniejszenie zmysłu węchu) i parosmii (zniekształcony zmysł).
Olfaktometr to urządzenie, które mierzy i rejestruje liczbę cząsteczek zapachu obecnych w próbce powietrza. Olfaktometry mierzą i kwantyfikują związek pomiędzy cząsteczkami zapachu, poziomem stężenia i percepcją sensoryczną poprzez rejestrowanie reakcji ludzi na różne kombinacje tych czynników. Ponieważ ludzie mają różne natężenie zmysłu węchu, pomiar ten różni się w zależności od osoby, ale także w zależności od dnia. Olfaktometr to urządzenie, które pozwala kontrolować zarówno temperaturę, jak i wilgotność powietrza, gdy przechodzi ono przez komorę zawierającą cząsteczki odorantu lub zapachu. Szybkość przepływu powietrza przez tę komorę może być kontrolowana poprzez otwarcie lub zamknięcie otworu wentylacyjnego.
Olfaktometr składa się z małej szklanej butelki wypełnionej wodą, w której umieszczony jest materiał chłonny (zwykle wata); rozpuszczalnik powoduje, że zapach uwalniany z tego związku trafia do powietrza nad nim. Stężenie alkoholu w wodzie można określić mierząc, jak bardzo pęcznieje materiał chłonny po nasiąknięciu nim. Ta prosta metoda działa w przypadku niektórych rodzajów odorantów, ale nie innych – w szczególności tych, które słabo rozpuszczają się w wodzie lub alkoholu. Jednak nadal można go używać w wielu rozpuszczalnikach – nawet w chlorku metylenu!