Układ hamulcowy w istotnym stopniu wpływa na bezpieczeństwo w czasie jazdy, dlatego należy mieć pewność, że działa poprawnie. Wszystkie współczesne samochody wyposażone są w system ABS. Jeśli któryś z czujników umieszczonych na kole ulega uszkodzeniu, na tablicy kontrolnej zapala się kontrolka informująca o awarii. W takiej sytuacji należy niezwłocznie odwiedzić mechanika.
W sytuacji, gdy podczas hamowania do uszu kierowcy dochodzą niepokojące, metaliczne dźwięki lub wyczuwalne są wibracje na pedale hamulca, może to świadczyć o zużyciu tarcz lub klocków. Klocki i tarcze hamulcowe to części samochodowe, które w wyniku użytkowania ulegają stopniowej degradacji. Elementy te są stosunkowo tanie w zakupie, a ich wymiana nie nastręcza zwykle większych problemów.
Podzespoły do układu hamulcowego warto kupować za pośrednictwem sklepów internetowych. Przykładowo części samochodowe w Olsztynie mogą być tańsze niż te kupowane za pośrednictwem sieci np. w Warszawie. Sporo oszczędzić można, zwłaszcza jeśli będzie wymieniać się uszkodzoną pompę hamulcową. Objawem, który świadczy o niesprawnym działaniu tego elementu, jest drastyczny spadek skuteczności hamulców oraz wycieki płynu.
Warto wiedzieć, że takie same objawy daje rozszczelnienie się przewodów. Jeżeli hamulce słabną w miarę ich rozgrzewania, może to świadczyć o zużyciu płynu hamulcowego, który utracił swe właściwości. W takim wypadku konieczne jest spuszczenie z układu zużytego płynu i zastąpienie go nowym. Po tym zabiegu samochód powinien znów działać prawidłowo.