Obrabiarka – do czego służy to urządzenie?
Technologie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obrabiarka – do czego służy to urządzenie?

Obrabiarką nazywamy urządzenie, którego zadaniem jest, za pomocą procesów mechanicznych, nadać określony kształt tworzywom (np. metal, drewno, tworzywo sztuczne). Składa się ono z wielu podzespołów odpowiedzialnych za napęd, ruchy wykonawcze i posuwowe, mocowanie materiału podlegającego obróbce, chłodzenie urządzenia, usuwanie wiórów i sterowanie. Jest to praktycznie niezbędny sprzęt w przedsiębiorstwach produkcyjnych, które wymagają komponentów o ściśle określonych kształtach i wymiarach (np. tłoki, wałki, drewniane tralki).

Rodzaje obrabiarek

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń służących do obróbki. Różnią się one przede wszystkim sposobem kształtowania materiałów.

Główną metodą jest obróbka skrawaniem, polegająca na usunięciu nadmiaru tworzywa. Do tego typu urządzeń zaliczamy m.in tokarki, frezarki, wiertarki, piły i szlifierki. Drugim rodzajem jest obróbka plastyczna – przedmiot ma nadawaną formę poprzez odkształcenie materiału. Obrabiarki wykorzystywane w tym celu to głównie kuźniarki, prasy, młoty mechaniczne, walcarki i ciągarki. Najrzadziej spotykaną metodą kształtowania materiału jest obróbka elektromechaniczna lub elektroerozyjna stosowana w materiałach trudnoskrawalnych lub w słabo dostępnych miejscach (np. narożniki). Urządzeniami wykorzystującymi łuk elektryczny do obróbki są np. drążarki.

Skąd wziąć obrabiarkę?

Dla wielu firm, a także przydomowych warsztatów, obrabiarka to przydatne urządzenie, zwłaszcza jeśli potrzebny jest niewymiarowy element niedostępny w marketach. Małe, warsztatowe wersje dostępne są w sklepach od kilku tysięcy złotych. Te większe, specjalistyczne, są zazwyczaj robione na zamówienie i kosztują zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy. Niektóre firmy, np. http://www.rem-ski.pl/, oferują wypożyczenie lub sprzedaż używanych obrabiarek. Jest to z pewnością tańsze rozwiązanie, niż kupno nowego sprzętu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mozaika na ścianę kuchni lub łazienki – hit czy kit?
Mozaika na ścianę kuchni lub łazienki – hit czy kit?
Mozaika na ścianę to jeden z najpopularniejszych trendów w dekoracji łazienek i kuchni. To możliwość, by wprowadzić do pomieszczenia unikalny […]
Jak prawidłowo oznaczyć lokalną drogę?
Jak prawidłowo oznaczyć lokalną drogę?
Sieć dróg lokalnych na terenie całego kraju składa się z ich sieci na terenie zabudowanym i poza nim. Dotyczy to […]
Jak motywować pracowników
Jak motywować pracowników
Zasady motywacji w pracy Motywacja pracowników jest tematem coraz częściej poruszanym, jednak jest to proces bardzo złożony. W pierwszej kolejności […]
Ostatnie wpisy