Spalanie paliw stałych w piecach zawsze wiąże się z emisją szkodliwych substancji. Jest jednak zasadnicza różnica między opałem złej jakości, a opałem o wysokich walorach. Ten ostatni cechuje się tym, że w wyniku jego zużycia ilość pyłu i wydostających się wraz z nim szkodliwych związków jest w miarę jak najmniejsza. Jednym z podstawowych rodzajów takich opałów jest ekogroszek. Powstaje on z pokruszonego węgla kamiennego, który w procesie oczyszczenia poddawany jest przesiewowy i przepłukaniu, co skutkuje oddzieleniem pyłu węglowego.
Efektem tego jest uzyskanie opału, który spala się długo, wydajnie i w wysokiej temperaturze, a przy tym nie wytwarza nadmiernej ilości sadzy i dymu. Stanowi więc paliwo, które jest przyjazne zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi, nie powoduje bowiem nadmiernego zanieczyszczenia powietrza. Korzystać z niego można w specjalnych piecach niskoemisyjnych. Ich obsługa nie jest tak uciążliwa, jak w przypadku kotłów tradycyjnych – jedno napełnienie zbiornika na opał wystarcza na długo.
Kwestię czystości środowiska i walki z otaczającym nas w sezonie zimowym smogiem są niezmiernie istotne. Istotne są również aspekty ekonomiczne. Za paliwo to, kupowane najczęściej w formie ekogroszku workowanego, płaci się stosunkowo dużo w porównaniu do innych form opału. Jednak to właśnie ten rodzaj przetworzonego węgla spala się niezwykle wydajnie, oczywiście przy założeniu, że posiadamy odpowiedni kocioł.