O tym, jak pizza trafiła na europejskie stoły
Lajfstajl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

O tym, jak pizza trafiła na europejskie stoły

Pizza – prosta i smaczna potrawa – jest przysmakiem wielu pokoleń. Nie ma wśród nas osoby, która choćby raz w życiu jej nie jadła. Pizza ma wielu miłośników. Ci, którzy często jedzą pizzę zdążyli spróbować wielu wariacji smakowych, jednak każdy ma swój ulubiony rodzaj. Jedni kochają hawajską, inni ze szpinakiem czy owocami morza. Każdy zapytany zgodzi się, że kolebką pizzy są Włochy. Czy jednak jest tak w istocie?

Historia pizzy

Wypieczony, okrągły i płaski placek znany był już w starożytności. Nie był obcy w starożytnym Egipcie, Rzymie czy Grecji. Niegdyś spełniał funkcje płatnicze, był także posiłkiem jadanym na co dzień przez biedotę, gdyż robiono go z mąki i wody. Uboga w dodatki pierwotna pizza wzbogacana była przez bogatszych serem i przyprawami. Słowo pizza pojawiło się dopiero w 997 r. w języku łacińskim jako picea.

Z chłopskiej chaty na zamek królewski

Talerz do pizzy wraz z upływem czasu stawał się coraz bogatszy. Kiedy po odkryciu Ameryki do Europy przywędrowały pomidory, momentalnie znalazły się wśród obowiązkowych składników pizzy. W takiej formie ten niedostrzegany przez zamożniejszych posiłek zaczął przypadać im do gustu. Pizza, którą skosztować możemy dzisiaj, powstała w Neapolu w 1889 r.. Małgorzata Sabaudzka odwiedziła tamtejszego kucharza, który na jej cześć przygotował pizzę z użyciem pomidorów, mozzarelli i bazylii. W takich okolicznościach powstała znana na całym świecie margherita.

Podróż do Ameryki

Za sprawą włoskich emigrantów poszukujących pracy na nowym kontynencie ten przysmak pojawił się w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku. Tam wypiekano ją na grubszym cieście i z dodatkiem różnorodnych składników.

Ze Stanów Zjednoczonych przywędrowała do Polski, gdzie – szczególnie zimowa porą – chętnie wybierane są wariacje góralskie z żurawiną i oscypkiem, uzupełnione napitkiem w postaci grzańca: https://horecapolska.pl/kubki-do-grzanca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są rodzaje szkoleń BHP?
Jakie są rodzaje szkoleń BHP?
Na przedsiębiorcach ciąży wiele obowiązków związanych z prowadzeniem firmy. Jednym z nich jest skierowanie pracowników na specjalne szkolenia z zakresu […]
Baterie łazienkowe
Baterie łazienkowe
Baterie łazienkowe to urządzenia, które powinny być efektowne i funkcjonalne. W związku z tym, że w sprzedaży znajduje się bardzo […]
Elewacja domu – materiały, koszty, inspiracje
Elewacja domu – materiały, koszty, inspiracje
Wykonanie elewacji budynku jest niezbędnym elementem do tego, aby zabezpieczyć jego bryłę przed działaniem niekorzystnych warunków zewnętrznych oraz warunków atmosferycznych. […]
Ostatnie wpisy