Motoreduktory są maszynami napędowymi stanowiącymi zintegrowane zespolenie napędu elektrycznego z przekładnią mechaniczną oraz komponentami dodatkowymi. Charakteryzują się one zwartą budową, dzięki czemu zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż układ napędowy. Wszystkie jego składniki zamknięte są bowiem w jednej obudowie.
Najważniejszą funkcję w motoreduktorach pełni przekładnia wraz kołami zębatymi. Zajmują się one przenoszeniem siły silnika ze strony napędowej na stronę wyjściową. Jest ona więc przetwornikiem momentu obrotowego oraz prędkości obrotowej.
W zależności od kierunku strumienia przenoszonej energii wyróżnia się trzy podstawowe typy motoreduktorów: przekładnie płaskie, kątowe oraz planetarne. Dzięki swoim właściwościom oraz niewielkim rozmiarom mają one powszechne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.
Wykorzystuje się je m.in. w przemyśle samochodowym w całym procesie produkcyjnym. Napędzają one linie transportowe, podnoszą i opuszczają nawet duże ciężary i zajmują się przede wszystkim transportem produktów z jednego miejsca do drugiego. Motoreduktory stosuje się także na lotniskach. Zasilają one taśmy bagażowe. Ofertę jednej z firm zajmujących się produkcją motoreduktorów można sprawdzić na stronie https://sempolska.com.pl/oferta/motoreduktory-walcowe-keb-3-2/. Urządzenia te raczej rzadko znajdują zastosowanie w domach oraz gospodarstwach, ale są nieodzownym elementem mającym ogromny wpływ na funkcjonowanie wielu firm oraz zakładów przemysłowych.