Brakujące zęby można uzupełnić za pomocą bondingu stomatologicznego i licówek porcelanowych, ale czasami zdarzają się sytuacje, kiedy te metody nie są wystarczające. Na przykład, jeśli chcesz przywrócić kształt i kolor zęba, powinieneś rozważyć wykonanie dla niego korony. Ale nawet jeśli ząb jest w jakiś sposób uszkodzony, np. jest wyszczerbiony lub pęknięty, nadal można go uratować za pomocą koron.
Korony są często stosowane do odbudowy zębów, które zostały uszkodzone przez uraz lub próchnicę. Korona umożliwia ponowne normalne żucie bez odczuwania bólu lub dyskomfortu, a jednocześnie sprawia, że uśmiech znów wygląda atrakcyjnie. Ponadto, jeśli jeden lub więcej zębów było leczonych kanałowo, to korona może być potrzebna, aby chronić je przed dalszymi uszkodzeniami.
Korona służy do pokrycia całego zęba, jak również otaczających go tkanek, tak aby wyglądał jak nowy, a nie stary. Uzyskuje się to poprzez przyklejenie syntetycznego materiału na całej powierzchni zęba, tak aby przypominał on naturalne szkliwo. Dzięki temu możemy zapobiec dalszej próchnicy w tym miejscu, ponieważ nasze zęby są najbardziej narażone, gdy są odsłonięte. Taki zabieg można wykonać, chociażby udając się na stronę https://ladentica.pl/wklady-koronowe-inlay-onlay/, na której specjaliści zajmą się odbudową Twojej korony.
Procedura wymiany brakującej korony jest podobna do procedury wypełniania. Najpierw ząb zostanie znieczulony środkiem znieczulającym, aby nie bolał podczas leczenia. Następnie dentysta użyje specjalnych narzędzi i materiałów, aby usunąć próchnicę lub przebarwienia z uszkodzonego obszaru. Następnie umieści nowy materiał syntetyczny na tej powierzchni, po czym wypoleruje go, aby upewnić się, że jest gładki i równy z pozostałymi zębami.