W czasach globalnego zagrożenia, spowodowanego ryzykiem zakażenia się wirusem z rodziny coronaviridae ludzi powinni znać mechanizmy, jakie mogą pomóc w ograniczeniu ekspansji tego groźnego mikroorganizmu. W pierwszej kolejności wyjaśnić należy, że koronawirus jest jednym z zoonotycznych mikrobów, atakujących ssaki i ptaki. Objawy zakażenia wywołane przez ten organizm objawiają się gorączką, osłabieniem, dusznościami, uczuciem ogólnego rozbicia oraz kaszlem. Jak więc widać są one zbliżone, jeśli nie identyczne, do objawów charakterystycznych dla powszechnej w naszym klimacie grypy, czy mocniejszego przeziębienia. Nie należy jednak ich bagatelizować. Niezdiagnozowany koronawirus może bowiem doprowadzić do śmierci.
W walce z obecną epidemią na wagę złota jest solidna dawka informacji, pomagających w podjęciu stosownych działań profilaktycznych przez społeczeństwo. Naprzeciw tej potrzebie wychodzi profesjonalny serwis o COVID-19. Z odnalezionych tam wskazówek wynika jasno, że aby ograniczyć ryzyko zachorowania i jednocześnie zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa na inne osoby, należy przede wszystkim często myć ręce wodą z mydłem, lub stosować substancje i preparaty dezynfekujące. W strefie publicznej należy zakrywać twarz chustką szalikiem lub maseczką. Ważne jest też, by nie dotykać oczu, nosa i ust, które z uwagi na budowę błon śluzowych stanowią wrota do zakażenia. W przypadku gdy jest to możliwe, należy unikać wszelkich skupisk ludzkich, a najlepiej nie wychodzić z domu.
Mając na względzie skuteczne zwalczanie epidemii, na rynku pojawiły się łatwo dostępne szybkie testy na COVID-19. Ich rola w sytuacji obecnego zagrożenia jest nie do przecenienia. Potrafią one skutecznie wykryć nosiciela koronawirusa. Tym samym właściwe służby mają ułatwione zadanie i mogą rozpocząć wobec takiej osoby wdrażanie stosownych procedur. Będzie to korzystne zarówno dla zdrowia zdiagnozowanego pacjenta, jak i dla zdrowia wszystkich innych osób, które nieświadomie mógłby on zarazić.