Kształtownik jest elementem używanym do tworzenia różnych konstrukcji. Wyróżnia go długość oraz stały przekrój poprzeczny. Materiał, z którego wykonuje się kształtowniki to przede wszystkim walcowania lub gięta na zimno stal. Innym materiałem, z którego wykonuje się kształtowniki jest tworzywo sztuczne lub aluminium. Kształtowniki stalowe różnią się między sobą przekrojami poprzecznymi. Najczęściej ich kształt przypomina jedną z liter alfabetu.
Kątownik jest jednym z typów wyrobów hutniczych, którego poprzeczny przekrój tworzy kąt prosty, a więc przypomina literę L. Kątowniki stalowe tworzone są z metalu giętego lub walcowanego. Kątowniki mogą być równoramiennego lub nierównoramienne. Służą one do wyznaczania kąta prostego w stolarstwie, budownictwie, ciesielstwie oraz ślusarstwie.
Kątownik ślusarski jest jednym z rodzajów wzorca o kącie prostym. Taki kątownik jest używany do trasowania oraz do sprawdzenia jaka jest dokładność wykonanego kąta prostego. Przykłada się go do określonych powierzchni. Kątownik musi dobrze przylegać bez obecności prześwitów. Wtedy mamy pewność, że kąt jest prosty. Istnieją różne rodzaje kątowników ślusarskich.
Jednym z nich jest kątownik płaski. Posiada on ramiona o jednakowej grubości. Inny rodzaj to typ krawędziowy, gdzie krawędzie jednego z ramion są ścięte z każdej strony. Na płycie traserskiej często używa się kątownika płaskiego z podstawą. Oprócz tego możemy spotkać się z kątownikami walcowymi, z pogrubionym ramieniem i innymi. Przykłady różnych kątowników można zobaczyć na http://sklad-budowlany.pl/ksztaltowniki/.