Kable ethernet: jakie rodzaje wybrać dla swojej sieci
Technologie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kable ethernet: jakie rodzaje wybrać dla swojej sieci

Kable ethernetowe są podstawowymi elementami konstrukcyjnymi sieci przewodowej, niezależnie od tego, czy jest to mała sieć domowa, czy duża sieć korporacyjna. Służą one do łączenia elementów sieci razem i pozwalają im się komunikować.

Istnieje wiele różnych typów kabli Ethernet, każdy z nich ma swoje własne, unikalne przeznaczenie. Oto krótki przegląd tego, jak wygląda każdy typ kabla, jak działa i gdzie można go użyć:

Cat5e

Najpopularniejszym typem kabla Ethernet jest kategoria 5e (lub Cat5e). Kable te mogą obsługiwać prędkość do 1 gigabita na sekundę (Gb/s), co oznacza, że są najlepsze do podłączania urządzeń przesyłających dane z prędkością około 100 megabitów na sekundę (Mb/s) lub mniejszą, takich jak modem internetowy lub router. Kable Cat5e nadają się również do automatyzacji domu – np. zdalnego sterowania oświetleniem lub zamkami – ponieważ mają wystarczającą przepustowość do tych zastosowań.

Cat6

Jeśli potrzebujesz szybszych prędkości niż te oferowane przez kable Cat5e, wybierz kategorię 6 (lub Cat6). Kable te mogą obsługiwać prędkości do 10 Gb/s – idealne do przesyłania strumieniowego wideo w jakości HD lub udostępniania dużych plików za pośrednictwem sieci lub połączenia internetowego. Jednak zazwyczaj nie są one konieczne, jeśli nie potrzebujesz bardzo dużych prędkości.

Cat 7

Kable Cat 7 są przeznaczone do bardzo szybkiej transmisji danych na duże odległości (do 100 metrów). Są też droższe niż inne rodzaje kabli Ethernet, ponieważ wykorzystują specjalne materiały konstrukcyjne, które pomagają zachować integralność sygnału przy wyższych częstotliwościach niż te, z którymi radzą sobie inne kable.

W celu odnalezienia właściwych kabli ethernet do swojej sieci domowej, możesz się udać na stronę Speckable i wybierać spośród tamtejszych, dobrych modeli.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie korzyści można odnieść z posiadania paneli fotowoltaicznych?
Jakie korzyści można odnieść z posiadania paneli fotowoltaicznych?
W dzisiejszych czasach niezwykle ważną rolę odgrywa energia elektryczna, bez której nie mogłoby działać wiele urządzeń wykorzystywanych przez nas na […]
Gdzie najlepiej szukać pracy?
Gdzie najlepiej szukać pracy?
Specjaliści twierdzą, że na rynku pracy z perspektywy osób poszukujących posady dawno nie było tak dobrze, jak jest obecnie. Mimo […]
Jak zatuszować dodatkowe kilogramy po ciąży?
Jak zatuszować dodatkowe kilogramy po ciąży?
Dodatkowe kilogramy po ciąży są zmorą wielu pań. Tymczasem nie można podjąć zdecydowanych działań tuż po urodzeniu dziecka, ponieważ najczęściej […]
Ostatnie wpisy