Plotery to wielofunkcyjne urządzenia pozwalające na wycinanie, grawerowanie, czy też nanoszenie obrazów na duże, płaskie powierzchnie. Ich wykorzystanie stało się standardem w wielu branżach, takich jak architektura, poligrafia, czy też grafika. Na czym polega fenomen tych urządzeń? Jak sprawdzają się one w obróbce różnego rodzaju elementów wykonanych z metali?
Na rynku spotkać można się z wieloma rodzajami ploterów dedykowanych do wykonywania różnych zadań. Tak więc dużą popularnością cieszą się na przykład urządzenia tnące pozwalające na wycinanie lub nacinanie nawet najmniejszych elementów. Ich działanie opiera się zazwyczaj na sterowanej komputerowo głowicy laserowej, która przesuwa się w dwóch lub trzech wymiarach nad obrabianym materiałem. Więcej na temat tych urządzeń można się dowiedzieć na przykład na witrynie internetowej https://sklep.dmplot.com/.
Innym przykładem ploterów mogących obrabiać powierzchnie metalowe są plotery grawerujące. W ich przypadku producenci najczęściej stawiają na głowice laserowe lub też wodne, piaskowe, czy też wodno-piaskowe. Dostępne na rynku grawerujące plotery CNC (sterowanie numerycznie) mogą tworzyć bardzo skomplikowane wzory dwu oraz trójwymiarowe. Co warte jeszcze zaznaczenia, plotery to urządzenia obrabiające nie tylko metale. Sprzęty te mogą być także z powodzeniem wykorzystane do cięcia lub grawerowanie elementów wykonanych między innymi z drewna, kartonu, papieru, czy też tworzyw sztucznych.