Jak zabezpieczyć dokumentację leczenia pacjenta?
Technologie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zabezpieczyć dokumentację leczenia pacjenta?

Dokumentacja medyczna jest zbiorem dokumentów, zawierającym dane oraz informacje o zdrowiu każdego indywidualnego pacjenta. Każdy lekarz, świadczący usługi zdrowotne, powinien ją prowadzić oraz przechowywać, w celu kontroli zdrowia pacjenta oraz ochrony danych. Dane, które podaje pacjent, są chronione przepisami podanymi w ustawie o prawach pacjenta. Prowadzenie takiej dokumentacji, sprawia, że podmiot udzielający leczenia nie musi zapamiętywać wszystkich informacji, tylko znajduje wszystko w danych materiałach, i na podstawie wcześniejszych wizyt pacjenta może zmienić lub wprowadzić inny rodzaj leczenia.

Jak bezpiecznie przechowywać dokumentację pacjentów?

Lekarz ma obowiązek chronić dokumenty pacjenta przed zniszczeniem oraz przed dostępem osób, które są nieuprawnione. Materiały muszą mieć określone warunki w zależności od tego czy są w wersji elektronicznej, czy w papierowej. Zdecydowanie większym problemem będzie przetrzymywanie dokumentów w wersji papierowej, ponieważ są one podatne na uszkodzenia i różnego typu zalania, trzeba je również przetrzymywać w odpowiedniej temperaturze, żeby nie uszkodziły się pod wpływem wilgoci. Dużo mniejszym problemem będzie zabezpieczenie dokumentów elektronicznych. Można to zrobić za pomocą skutecznych oprogramowań oraz podstawowych czynności m.in. częsta zmiana hasła, prawidłowe logowanie się.

Znacznym utrudnieniem w zabezpieczaniu, jest możliwość dostania się danych w niepowołane ręce. Nie tylko lekarz ma styczność z danymi, w takich placówkach pracują również ludzie, którzy nie mają wykształcenia medycznego, a mogą posiadać dane o pacjentach. Są to np. Sekretarki medyczne, pracownicy administracyjni. Dlatego każdy z nich musi przejść odpowiednie szkolenie, żeby poznać warunki skutecznej ochrony dokumentów medycznych. Aby dowiedzieć się więcej o polityce bezpieczeństwa danych medycznych, należy zajrzeć na stronę  https://medyc.pl/elektroniczna-dokumentacja-medyczna/. Dzięki niej pacjent może zapoznać się bliżej ze swoimi prawami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gdzie najlepiej szukać pracy?
Gdzie najlepiej szukać pracy?
Specjaliści twierdzą, że na rynku pracy z perspektywy osób poszukujących posady dawno nie było tak dobrze, jak jest obecnie. Mimo […]
Co ma wpływ na wydajność hostingu
Co ma wpływ na wydajność hostingu
Czy zauważamy, że gdy zwiększył się ruch na naszej stronie ta zaczęła chodzić bardzo ospale? Kolejne grafiki i podstrony ładują […]
Te torebki nie wychodzą z mody
Te torebki nie wychodzą z mody
Moda ma to do siebie, że właściwie cały czas pojawia się w niej coś nowego. Nierzadko bywa też tak, że […]
Ostatnie wpisy