Metale to materiały, które są poddawane różnego rodzaju obróbce w celu zmiany ich kształtu, wymiarów, a także właściwości – zarówno chemicznych, jak i fizycznych. Wykorzystuje się do tego nowoczesne maszyny i urządzenia, pozwalające na szybkie i sprawne przeprowadzenie całego procesu. Wyróżniamy m.in. obróbkę skrawaniem, termiczną (in. cieplną), plastyczną oraz chemiczną. W ostatnich latach szczególnie popularne stało się cięcie CNC z użyciem lasera, plazmy albo strumienia wody.
Zdecydowanie najbardziej powszechna jest obróbka skrawaniem, obejmująca toczenie, frezowanie oraz szlifowanie. Ten pierwszy proces polega na obrabianiu danego przedmiotu za pomocą tokarki wyposażonej w ostre noże. Pozwalają one na toczenie wzdłużne, zewnętrzne, wewnętrzne, poprzeczne, kopiowe, a także obwiedniowe. Z kolei frezowanie umożliwia nadawanie obiektom pożądanych kształtów, zdobień czy funkcjonalności (podstawowe urządzenia to frezarki), natomiast szlifowanie jest stosowane na etapie końcowym (uzyskujemy gładką powierzchnię i duże dokładności wymiarowe).
Drugą kategorię procesu technologicznego stanowi obróbka plastyczna (na zimno albo gorąco), której celem jest podzielenie materiału, jego odpowiednie ukształtowanie lub zmiana struktury. Obejmuje ona kucie (swobodne i matrycowe), tłoczenie (cięcie, odcinanie, przecinanie, nacinanie, rozcinanie, dziurkowanie itp.), ciągnienie (zmniejszanie przekroju przy jednoczesnym wydłużaniu) oraz gięcie (kuźnicze i tłocznicze). W przypadku tego ostatniego procesu powszechne jest zwłaszcza gięcie blach CNC. Ostatnim rodzajem obróbki metali jest obróbka cieplna, polegająca na zmianie ich właściwości chemicznych, mechanicznych albo fizycznych. Zaliczamy do niej takie czynności, jak np.: hartowanie, wyżarzanie, przesycanie, nakrzemowywanie, nasiarczanie i stabilizowanie.