Czy zauważamy, że gdy zwiększył się ruch na naszej stronie ta zaczęła chodzić bardzo ospale? Kolejne grafiki i podstrony ładują się bardzo powoli i opornie, a my nie wiemy co można z tym zrobić? Jeżeli tak, może to oznaczać że powinniśmy poszukać lepszego serwera. Niestety nie wszystkie hostingi WWW są tak samo wydajne. Wpływ na to ma bardzo wiele czynników, przede wszystkim jednak moc procesora, ilość pamięci, a także liczba przydzielonych zasobów.
Czasami, zwłaszcza w bardzo dużych firmach hostingowych, do obsługi naszej strony możemy wykupić miejsce na fizycznej maszynie. Mamy wtedy cały komputer tylko dla siebie, podłączony szybkim dostępem do sieci szkieletowej. W takiej sytuacji możemy wykorzystać absolutnie pełną wydajność sprzętu. Będzie się na nią składać szybkość procesora, ilość jego rdzeni oraz wątków na każdym rdzeniu, a także prędkość pracy i pojemność pamięci RAM. Wygląda to bardzo podobnie jak w przypadku komputera domowego.
Tańsze hostingi często oferują nam miejsce na tak zwanych serwerach dedykowanych. Z perspektywy sieci działają one jak fizyczne maszyny, jednak są to tak naprawdę wirtualne środowiska programowe uruchomione na jednej, fizycznej maszynie. Tutaj wydajność komputera dzieli się pomiędzy naszą stronę, jak również inne witryny. Jeżeli sprzęt jest mocno obciążony, to nasza strona będzie pracować wolniej, nawet mimo dobrej optymalizacji pod kątem wydajności. Jeżeli więc narzekamy na prędkość pracy hostingu, sprawdźmy najpierw jaki rodzaj serwera wykupiliśmy.