Pojazdy długie, które poruszają się po drodze muszą być w odpowiedni sposób oznakowane, aby ostrzegać innych uczestników ruchu o tym fakcie. Taki wymóg dotyczy samochodów ciężarowych oraz specjalnych, których masa, z wyłączeniem ciągnika siodłowego przekracza 7,5 tony, oraz autobusów przegubowych II i III klasy. Warto dowiedzieć się, jak wyglądają takie oznaczenia oraz w jaki sposób prawidłowo je umiejscowić.
Tablice służące do znakowania tego rodzaju pojazdów posiadają charakterystyczne ukośne pasy, które ułożone są pod kątem 45 stopni. Mają one szerokość wynoszącą 100 m. Pasy w kolorze żółtym wykonane z materiału odblaskowego odbijającego światło ułożone są naprzemiennie z pasami w kolorze czerwonym, które są fluorescencyjne.
Tego rodzaju oznakowanie pojazdów sprzedawane jest najczęściej w postaci wygodnych naklejek, które można szybko i bezproblemowo zamontować na samochodzie. Muszą być one umieszczone na tyle samochodu prostopadle oraz symetrycznie do jego osi podłużnej. Dolne krawędzie tablic powinny być umiejscowione nie niżej niż 250 mm, a górne nie wyżej niż 2100 mm od powierzchni jezdni. Natomiast boczne ich krawędzie muszą zostać usytuowane w taki sposób, aby nie znalazły się dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu.
Tego rodzaju oznaczenia, jeśli są założone w prawidłowy sposób powinny być widoczne dla innych uczestników ruchu nawet z dużej odległości. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów można bez problemu zauważyć je również po zmroku.