Korzystanie z pomocy psychoterapeutycznej wciąż wiąże się w naszym kraju z pewnym tabu i zawstydzeniem. A przecież z powodu problemów o podłożu emocjonalnym można cierpieć równie mocno jak w przypadku bólu fizycznego. Pewnie z czasem umawianie wizyt u psychologa i terapeuty stanie się równie popularne jak wizyty u lekarza rodzinnego, jednak do tego typu zmiany potrzeba jeszcze wiele czasu. Na jedną z nich można umówić np. poprzez https://www.centrum-ja.com.pl/.
Tymczasem oprócz terapii indywidualnej i grupowej, coraz większym uznaniem cieszy się terapia małżeńska w Warszawie. Jakie symptomy powinny pobudzić czujność małżonków i skierować ich kroki w kierunku profesjonalnej pomocy?
W wielu przypadkach małżeństwo trafia na terapię, gdy jest już bardzo późno. Partnerzy mają nad sobą realne widmo rozwodu lub któreś z nich dopuściło się zdrady. Jednak nawet w takich przypadkach umiejętność szukania pomocy może być dobrym znakiem próby uratowania związku. Jakie sygnały wcześniej powinny skłonić małżonków do konsultacji z terapeutą? Przede wszystkim problemy w komunikacji lub brak jakiejkolwiek rozmowy.
Poruszanie tematów tylko związanych z pracą lub dziećmi albo wzajemne oskarżanie się o problemy, nieustanne kłótnie. Ważnym symptomem są również problemy seksualne. Brak ochoty na seks, unikanie intymnych zbliżeń, brak orgazmów (jeśli wcześniej występowały), a także mniejsze zainteresowanie sprawami partnera, brak pożądania, pojawianie się myśli o zdradzie lub rozstaniu. Im szybciej udamy się z tymi problemami do specjalisty, tym większa szansa na uratowanie związku.