Zestaw narzędzi do ręcznej obróbki drewna powinien się znaleźć w warsztacie każdego majsterkowicza oraz stolarza amatora. Tego typu elementy przydadzą się bowiem zarówno do większych, jak i mniejszych prac. Dzięki nim np. bez trudu naprawimy szafki i regały w mieszkaniu czy zbudujemy od podstaw konkretny mebel. Podczas wizyty w markecie budowlanym warto pamiętać zwłaszcza o pilniku do drewna i piłach, ale oprócz tego niezbędne będą również dłuta i strugi, a także wiele pomniejszych narzędzi.
Do ręcznej obróbki drewna przydadzą się przede wszystkim różnorodne piły. Najczęściej wykorzystywane modele to m.in. płatnica, otwornica, grzbietnica oraz tzw. kątówka. Przed zakupem należy sprawdzić, czy ich zęby są drobne i gęsto rozmieszczone, ponieważ jest to gwarancja sprawnego, równego i precyzyjnego cięcia. Oprócz pił w warsztacie niezbędne są również dłuta, stosowane do żłobienia rowków i otworów o nieregularnym kształcie, a także wykonywania złącz ciesielskich. Pamiętajmy o tym, aby metalowy brzeszczot miał przekrój trapezowy albo prostokątny o szerokości od 4 do 40 mm (w zależności od rodzaju podejmowanej czynności).
Ponadto przydatne okażą się z pewnością strugi, potocznie zwane heblami. Dzięki nim bowiem wygładzimy powierzchnię drewna, zaokrąglimy krawędzie poszczególnych elementów czy pozbędziemy się starej warstwy lakieru. W sklepach znajdziemy strugi w różnych wersjach, w tym np. zdzieraki, równiaki, gładziki, drapaki i kątniki. Warto także posiadać w swoim ekwipunku:
– pilniki – w tym przypadku niezbędna będzie też osełka do ich ostrzenia
– imadła i szczypce – do stabilizowania elementów w trakcie cięcia czy szlifowania
– papier ścierny – do wygładzania powierzchni