Baterie łazienkowe to urządzenia, które powinny być efektowne i funkcjonalne. W związku z tym, że w sprzedaży znajduje się bardzo wiele produktów, warto przyjrzeć im się nieco bliżej i przekonać się, jakie są rodzaje baterii umywalkowych i czym się od siebie różnią.
Podstawowym kryterium, na podstawie którego dokonuje się podziału baterii łazienkowych, jest sposób montażu. Najbardziej znana jest armatura naścienna mocowana za pomocą uszczelek oraz nakrętek. Decydując się na taki rodzaj armatury łazienkowej, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu instalacji wodnej. Aby montaż nie nastręczał żadnych problemów, rozstaw przyłączy od ciepłej i zimnej wody powinien wynosić 15 cm. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się baterie podtynkowe. Mocowane są one do ściany, podobnie jak baterie naścienne. Różnica polega na tym, że przyłącza od ciepłej i zimnej wody są schowane w ścianę, a przez to niewidoczne. Widoczne są jedynie uchwyty oraz wylewka. Tego rodzaju baterie znakomicie sprawdzają się w nowoczesnych, minimalistycznych łazienkach. W sprzedaży znaleźć można także baterie łazienkowe stojące. Ich cechą charakterystyczną jest to, że montowane są one nie w ścianie, a w otworach blatów lub umywalek. Takie rozwiązanie nie tylko wygląda efektownie, ale jest łatwe w montażu. Dzięki temu, że przyłącza umieszczane są pod blatem lub umywalką, nie są widoczne gołym okiem. Widoczna pozostaje jedynie sama bateria oraz uchwyty.
Poszukując armatury łazienkowej, należy zwracać uwagę nie tylko na wygląd produktów, ale także ich cenę oraz jakość wykonania. Godne polecenia są m.in. baterie łazienkowe Grohe, które charakteryzują się zarówno efektownym wyglądem, jak i solidną konstrukcją. Decydując się na wybór konkretnego modelu baterii łazienkowej, warto zwrócić uwagę także na to, w jaki sposób będzie komponować się z pozostałymi elementami wystroju łazienki. Dobrze dobrana armatura powinna cieszyć oko i pasować do wnętrza.